KeLBaYKuŞ Forum

Geri git   KeLBaYKuŞ Forum > Spor > Futbol > Fenerbahçe


Fenerbahçe


Cevapla
 
Seçenekler
  #1 (permalink)  
Alt 07.08.09, 18:55
kasvet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
red
 
Kaydolma: 10.01.07
Erkek - 28
Mesajlar: 6.935
Teşekkürler: 260
Üyeye 944 kez teşekkür edildi
Standart Fenerbahçe'nin Logosu ...

UyarıGörmek için lütfen buradan üye olunuz.Bugün yüzbinlerce göğsü süsleyen Fenerbahçe Kulüp Rozeti 1910 yılında, kulübümüzün 33 numaralı azası ve devrinin Penaltı Kralı olarak bilinen sol açık Topuz Hikmet tarafından çizildi. Rozetin klişesi o tarihlerde Manchester'de bulunan Tevfik Taşçı Bey'e yollandı. İlk rozetler 1910 yılında İngiltere'de yapılmıştır. Beş renkten oluşan rozette Fenerbahçe Spor Kulübü 1907 yazısını taşıyan beyaz çerçeve temizlik ve açık yürekliliğin , kırmızı ton sevgi ve bağlılığın ifadesi olup bayrağımızı sembolize eder. Ortada bulunan sarı lacivert kalp şeklindeki sarı, Fenerbahçe'ye duyulan gıpta ve kıskançlığı, lacivert ise soyluluğu tasvir eder. Bu iki renk arasından yükselen palamut dalı ise, Fenerbahçelilik'in kudret ve kuvvetinin ifadesidir. Yeşil renk ise yükselen bu kudret için başarının mukadder oluşunu gösterir.
Topuz Hikmet rozetimizin hikayesini şöyle anlatır :
Kulübümüzün rengi sarı-beyazdan sarı-laciverte çevrildikten sonra bu yeni renklerimizle bezenmiş bir rozet yaptırılması işi bahis mevzuu oldu. Arkadaşlarım bu rozetin çizilmesini bana bıraktılar.
İlk önce bayrağımızın renkleri kırmızı ile beyazı bir araya getirdim. Sonra kırmızı üzerine bir kalp şekli çizerek bunu sarı-laciverte boyadım ve üzerine de metanet, kuvvet ve sağlamlığın ifadesi olan meşe dalını resmettim. Beyaz kısma da kulübümüzün ismini ve tesis tarihini yazdım. Rozetimizi çizerken, ona şu manayı vermeye çalıştım; 'Kalpten gelen bir bağımlılıkla bu kulübe hizmet etmek'.
Çizdiğim şekil arkadaşlar tarafından beğenildi ve yeni rozetlerimiz o tarihlerde Almanya'da bulunan arkadaşımız Tevfik Haccar'ın delaletiyle orada yaptırıldı. Yeni harflerin kabulünden sonra aynı şekilde muhafaza edildi. Sadece 'Fenerbahçe Spor Kulübü - 1907' yazısı yeni harflerle tebdil olundu.

bu renkler icin klubee siz kurtlern bayrklarındaki renkleri tasıonz gibi suclamalrda bulndular ...
ki oleyse FB 100 yıllık bi takım pkk dedgn olsm en fazla 50 yıllıktır...
we kurtulus savasnda halka yardm edn Atanın arkasnda duran tek turk takımıdır ...

Bu mesaj; kasvet tarafından '07.08.09 - 18:57' tarihinde değiştirildi. Sebep: Üst üste birden fazla mesaj yazamazsınız.
Alıntı ile Cevapla
Sponsor
  #2 (permalink)  
Alt 20.08.09, 19:24
Theguru98 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yavru Baykuş
 
Kaydolma: 20.05.09
Erkek
Mesajlar: 54
Teşekkürler: 2
Üyeye 4 kez teşekkür edildi
Standart Cevap: Fenerbahçe'nin Logosu ...

Aslında Kırmızı türk bayrağını çam ağacı uzun ömrü o arma ise hayat ifade ediyor
Alıntı ile Cevapla
  #3 (permalink)  
Alt 03.11.09, 00:11
warsmn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yavru Baykuş
 
Kaydolma: 24.09.09
Erkek
Mesajlar: 11
Teşekkürler: 0
Üyeye 0 kez teşekkür edildi
Standart Cevap: Fenerbahçe'nin Logosu ...

kurtuluş savaşında arkasında durduda niye suikast düzenlemiş fb başkanı ATA mıza
sonra yakalanıp idam edilmiştir
ayrıca istanbuldaki beşiktaşın liverpol maçı sonrası bjk fb maçında kadıköyde türk bayrakları yakılmıştır
Alıntı ile Cevapla
  #4 (permalink)  
Alt 03.11.09, 01:48
ZipMaker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
İlk KeLBaYKuŞ!
 
Kaydolma: 28.08.06
Erkek
Mesajlar: 12.101
Teşekkürler: 516
Üyeye 12.620 kez teşekkür edildi
Standart Cevap: Fenerbahçe'nin Logosu ...

warsmn demiş ki:
- kurtuluş savaşında arkasında durduda niye suikast düzenlemiş fb başkanı ATA mıza
sonra yakalanıp idam edilmiştir
ayrıca istanbuldaki beşiktaşın liverpol maçı sonrası bjk fb maçında kadıköyde türk bayrakları yakılmıştır
Nazım Bey'in asıldığı doğru ancak kimse hala onun suikaste teşebbbüs ettiğinden tam emin değil...
Alıntı ile Cevapla
  #5 (permalink)  
Alt 04.11.09, 18:20
Estergon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
KeLBaYKuŞ
 
Kaydolma: 07.09.09
Erkek
Mesajlar: 8.586
Teşekkürler: 315
Üyeye 796 kez teşekkür edildi
Standart Cevap: Fenerbahçe'nin Logosu ...

Cephede, Galatasaray 23, Fenerbahçe 5, Beşiktaş 2 futbolcusunu şehit verdi.


Gazeteci-Yazar Ali Sami Alkış, Çanakkale Savaşı'nda düşmanla mücadeleleri sırasında şehit olan, yaralanan ve esir düşen futbolcuların hikayelerini ''Çanakkale'de Şehit Düşen Futbolcular Yedi Kandilli Avize'' adlı kitapta anlattı.

BELGELER YANDI

Kitapta Galatasaray'da kayıtların düzenli tutulması nedeniyle şehit futbolcu sayısının fazla gözüktüğü, Beşiktaş'a ait kayıtların işgal yıllarında kulübün Rumlar tarafından yağmalanması sırasında, Fenerbahçe'ye ait kayıtların ise kulüp binasında çıkan yangında tahrip olduğu belirtiliyor. Ankara, Izmir, Bursa, Trabzon gibi kentlerde bulunan kulüplerde oynayan futbolcuların da savaşa katıldığı, ancak kayıt tutulmadığı için isimlerinin ve sayılarının tespit edilemediği ifade ediliyor.

GS’Li iNGiLiZ FUTBOLCU

Kitapta, İslamiyeti seçen Spancer ve Sarah Robenson adlı İngiliz karı-kocanın 3 erkek çocuğundan Ahmet ve Abdurrahman'ın Galatasaray'da top oynadığı belirtiliyor. Gönüllüler ordusuna katılarak Çanakkale'ye giden Robenson kardeşlerden Abdurrahman'ın kısa bir süre sonra gönderildiği Kafkas Cephesi'nde donarak şehit olduğu kardeşi, Yakup Robenson'un ise Çanakkale'nin ardından gittiği Bağdat Cephesi'nde bir İngiliz'in silahından çıkan kurşunla şehit olması kitabın en ilgi çekici bölümlerinden.

MAÇA BEKLENiYORDU ŞEHiT OLDU HABERi GELDi

Çanakkale'nin ardından Fransızlarla savaşmak için Niğde'ye giden Fenerbahçeli Arif'in hazin hikayesi kitapta şöyle anlatılıyor ''Fenerbahçe, 1919- 1920 sezonuna iddialı girmek istiyordu. Bunun için, sağ bekleri Istihkam Subayı Mülazımıevvel Arif'in mutlaka oynamasını istiyorlardı. Ulukışla'da bulunan kaptanları için, kumandanlıktan izin aldılar. O mutlaka gelmeliydi. Gelecekti. Fakat onun yerine kara haberi geldi. Arif Ulukışla'dan Niğde'ye giderken tam kalbine aldığı bir kurşunla şehit oldu. “haberinin ardından Fenerbahçe'nin İdmanyurdu karşılamasına, şehide saygı olsun diye 10 kişiyle çıktı. Şehit Arif'in 2 numaralı forması ise saha kenarına bırakılan bir sandalyeye asıldı. Karşılaşmanın ise sahaya 10 kişiyle çıkan Fenerbahçe'nin 11-0 üstünlüğüyle sonuçlandığı belirtiliyor.

SIRTINA GULLE iSABET ETTi

Çanakkale Savaşı sırasında Beşiktaş'ın yıldız futbolcularından olan kaptan Kazım'ın, düşman işgaline karşı cepheye gittiği ve kendisini tanıyan bir komutanın ''emir erim ol'' önerisini, ''Ben sporcuyum. Diğerlerine göre daha zinde ve atik biriyim. Cephede daha çok işe yararım'' diyerek geri çevirdiği belirtiliyor. Anzaklara karşı destanlaşan 27. Alay'da mücadele veren Kazım'ın savaş sırasında sırtına isabet eden bir gülle ile Çanakkale'de şehit düştüğü kaydediliyor.

Bakınız efendim tek Ata nın ardında duran Fenerbahçe değildir...Bu savaş kayıtları Çanakkale Cephesine aittir...
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Konuya Ait Popüler Kelimeler
fenerbahçenin logosu fenerbahce logosu indir fb logoları fb logosu indir fenerbahçe logoları indir fenerbahçe logoları fb logo indir fenerbahcenin logolari fb logo fenerbahçe nin logosu fenerbahcenin logoları fener logoları fb nin komik resimleri fb logoları indir anything

Seçenekler
© 2013 KeLBaYKuŞ Forum | AtEsH
Telif Hakları vBulletin v3.8.4 - ©2000-2018 - Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.2.0'e Aittir.
Açılış Tarihi: 29.08.2006