KeLBaYKuŞ Forum

Geri git   KeLBaYKuŞ Forum > Genel Başlıklar > Haberler


Haberler - Tüm haberleri buradan okuyun


Cevapla
 
Seçenekler
  #1 (permalink)  
Alt 18.10.11, 18:58
HarektOrdusu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Profesör Baykuş
 
Kaydolma: 14.11.09
Erkek - 14
Mesajlar: 2.127
Teşekkürler: 376
Üyeye 306 kez teşekkür edildi
Polis Sireni Akp'li ömer dinçer'in hırsızlığı sayfa sayfa belgelendi!

UyarıGörmek için lütfen buradan üye olunuz.


AKP'Lİ ÖMER DİNÇER'İN HIRSIZLIĞI SAYFA SAYFA BELGELENDİ!

Üniversite Konseyleri Derneği, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer'in intihalini sayfa sayfa raporladı. Ayrıntılı raporu internet sitesinde yayınlayan dernek, Dinçer'in istifa etmesi gerektiğini açıkladı
Üniversite Konseyleri Derneği AKP hükümetinin “ustalık” döneminin yeni Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in, Doç. Dr. Yahya Fidan’la birlikte yazdığı “İşletme Yönetimine Giriş (1995)” ve “İşletme Yönetimi (1996)” kitaplarında intihal yapıldığını geniş bir incelemeyle ortaya koydu ve akademik unvanının geri alınması için bir açıklama yayınladı.

Ömer Dinçer, intihal gerekçesiyle 2005 yılında YÖK tarafından öğretim üyeliğinden çıkarılma ile cezalandırılmış ve bu karara karşı Ömer Dinçer’in temyiz istemi Danıştay tarafından reddedilmişti. YÖK’ün yapısı AKP’yle daha uyumlu çalışacak şekilde değiştikten sonra 2010 yılında Yusuf Ziya Özcan başkanlığındaki YÖK öğretim üyeliğinden çıkarma kararını kaldırdı. Ömer Dinçer Milli Eğitim Bakanı olduktan sonra intihalin yeniden gündeme gelmesi üzerine “İntihal suçlamasının arkasında Ergenekon var” demişti.

ÜKD tarafından yapılan açıklamada Dinçer’in açıklamalarının aksine yapılan intihalin arkasında bilim etiğini hiçe sayan, bilim hırsızlığını kutsayan, bilimsel değerlerini umursamayan zihniyetin olduğu vurgulanıyor.

Ayrıca açıklamada 29 Aralık 2010 tarihli YÖK Müşterek İnceleme Raporu’nda her iki kitapta da bazı usul, gösterim biçimi, ifadelendirme yetersizlikleri olduğu fakat eserlerin intihal açısından değil, bilimsel yazım ve alıntı yapma kurallarına uyum kalitesi açısından değerlendirilebileceğinin belirtildiğine ve bilimsel yazım ve alıntı yapma kurallarına uyulmamasının başlı başına intihalin tanımı içinde yer aldığına işaret ediliyor.

ÜKD, Ömer Dinçer’in intihale konu olan kitabının ilgili sayfalarını, intihal yapılan Tamer Koçel’in kitabıyla karşılaştırmalı olarak internet üzerinden yayınladı

Raporda, intihal yapıldığı görülüp eşleştirilen, Dinçer'in kitabından 34 sayfa, Koçel'in kitabından ise 72 sayfa yer alıyor.

İntihal gerçekleştirilirken kullanılan dört yönteme yer veren açıklama Ömer Dinçer’in ve Yahya Fidan’ın akademik unvanlarının geri alınması çağrısıyla sonlanıyor.

ÜKD'nin açıklamasının tam metni şöyle:

Ömer Dinçer’in akademik unvanı geri alınmalıdır! Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in intihal suçu işlediğinin unutulmasına izin vermeyeceğiz. Dinçer’in YÖK tarafından aklanmış olması, intihal yaptığı gerçeğini değiştirmemektedir. Dinçer’in “İşletme Yönetimi” kitabındaki intihalleri kamuoyuyla paylaşmayı akademisyen olma sorumluluğunun bir parçası olarak görüyor, ilgili belgeleri sizlere sunuyoruz.


Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, bakanlığa atanmasının ardından yeniden gündeme gelen intihal suçu için “İntihal suçlamasının arkasında Ergenekon var.” demişti. Dinçer’in açıklamalarının aksine yapılan intihalin arkasında bilim etiğini hiçe sayan, bilim hırsızlığını kutsayan, bilimsel değerleri umursamayan zihniyet vardır.

Ömer Dinçer, bugüne kadar intihal konusuyla ilgili birbiriyle çelişen birçok açıklama yapmıştır. Dinçer’in açıklamalarının kafa karışıklığına yol açmasına izin verilmemelidir. Gelişmeleri özetleyecek olursak; o dönemde yardımcı doçent olan Yahya Fidan ile birlikte yazdığı iki kitap; “İşletme Yönetimine Giriş (1995)” ve “İşletme Yönetimi (1996)” intihal suçlamalarına konu olmuştur. 21 Ekim 2005 tarihinde YÖK tarafından “İşletme Yönetimi’ne Giriş” kitabında intihal yaptığı gerekçesiyle Ömer Dinçer’e öğretim üyeliğinden çıkarılma cezası verilmiş, bu karara karşı Dinçer’in temyiz istemi ise Danıştay tarafından reddedilmiştir. Böylece intihalin gerçekleştiği mahkeme tarafından da tasdik edilmiştir. Öğretim üyeliğinden çıkarma kararı beş yılın ardından 23 Aralık 2010 tarihinde YÖK Genel Kurulu tarafından kaldırılmıştır. 29 Aralık 2010 tarihli YÖK Müşterek İnceleme Raporu’nda her iki kitapta da bazı usul, gösterim biçimi, ifadelendirme yetersizlikleri olduğu fakat eserlerin intihal açısından değil, bilimsel yazım ve alıntı yapma kurallarına uyum kalitesi açısından değerlendirilebileceği belirtilmektedir.

Bilimsel yazım ve alıntı yapma kurallarına uyulmaması başlı başına intihalin tanımı içinde yer almaktadır. “İşletme Yönetimi” kitabı, Prof. Dr. Tamer Koçel’in “İşletme Yöneticiliği” kitabından blok halde intihaller içermektedir. Yazarların açıklamaları, YÖK ve bilirkişi raporları intihal gerçeğini ortadan kaldırmamaktadır. Eğer bu açıklamalarda çarpıtma ve kötü niyet bulunmuyorsa, bilim etiği hakkında ciddi boyutlarda bir bilgi eksikliği olduğu açıktır.

Başkalarının fikirlerini, yöntemlerini, yazılarını ve şekillerini sahiplerine usulüne uygun atıf yapmadan veya gerektiğinde sahiplerinden izin almadan kullanmak olarak tanımlanan intihal (aşırma) eylemi, Dinçer ve Fidan’ın İşletme Yönetimi kitabında farklı şekillerde karşımıza çıkmaktadır.

Yazarlar kitaplarının bir kısmını yazarken, tamamen Koçel’in kitabından yararlanmışlar ve akademik zorunluluk olan atıfları yapmamışlardır. İntihal gerçekleştirilirken dört yöntem kullanılmıştır.

Aynen aşırma: Koçel’in yazdığı çeşitli kısımlar, bağımsız bir paragraf olarak ya da paragraf içinde bir parça olarak kelime kelime kullanılmıştır.

Değiştirerek aşırma: Kullanılan kısımdaki çeşitli terimler eşanlamlıları ya da benzer anlamlıları ile değiştirilmiş. Örneğin, “organizasyon” yerine “örgüt”, “şart” sözcüğü yerine “koşul” sözcüğü kullanılmıştır.

Kaynak göstererek aşırma: Koçel’in kitabındaki bazı kısımlar, aynen ya da küçük değişikliklerle kullanılmış ve sadece Koçel’in yararlandığı yabancı kaynaklara atıfta bulunulmuştur. Buradaki tek savunma, “biz de aynı şekilde çevirdik” olabilir. Bunun tesadüfen gerçekleşmesi neredeyse imkansız olmakla birlikte, bölümün kalan kısımlarındaki cüretkar aşırmalar, yazarların çeviri yapma zahmetine katlanmadığını akla getirmektedir.

Kitabın genelinde uygulanan bir aşırma yöntemi de yazarların birkaç yerde Koçel’in kitabına atıfta bulunması fakat geri kalan birçok yerde atıfta bulunmaması. Bu yöntemle atıf yapılmayan kısımların kendi ifadeleri olduğu kanısı güçlendirilmiş olmaktadır.

Bu verilerin ışığında Ömer Dinçer’in ve Yahya Fidan’ın akademik unvanları geri alınmalıdır.

Kamuoyuna saygılarımızla duyurulur.

Bu açıklamanın ekinde Ömer Dinçer’in intihale konu olan kitabının ilgili sayfaları, Tamer Koçel’in kitabıyla karşılaştırmalı olarak sunulmaktadır.

Üniversite Konseyleri Derneği Yönetim Kurulu


UyarıGörmek için lütfen buradan üye olunuz.


UyarıGörmek için lütfen buradan üye olunuz.


UyarıGörmek için lütfen buradan üye olunuz.

UyarıGörmek için lütfen buradan üye olunuz.
Alıntı ile Cevapla
Teşekkür Edenler:
Sponsor
  #2 (permalink)  
Alt 05.08.12, 12:25
gokhan saglam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yavru Baykuş
 
Kaydolma: 05.08.12
Erkek
Mesajlar: 11
Teşekkürler: 0
Üyeye 0 kez teşekkür edildi
Standart Cevap: Akp'li ömer dinçer'in hırsızlığı sayfa sayfa belgelendi!

ne diyelim. paylaşım için teşekkürler.
Alıntı ile Cevapla
  #3 (permalink)  
Alt 24.03.14, 01:09
sekizseksen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yavru Baykuş
 
Kaydolma: 24.03.14
Erkek
Mesajlar: 11
Teşekkürler: 0
Üyeye 0 kez teşekkür edildi
Standart

Olduda ne oldu sürü devam ediyor
Alıntı ile Cevapla
  #4 (permalink)  
Alt 17.04.15, 22:39
ayyilmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yavru Baykuş
 
Kaydolma: 17.04.15
Erkek
Mesajlar: 1
Teşekkürler: 0
Üyeye 0 kez teşekkür edildi
Standart

Basligi okuyanda bir sey var zanneder, böyle "hirsizligi" yapmayanmi var.
Alıntı ile Cevapla
Cevapla


Seçenekler
© 2013 KeLBaYKuŞ Forum | AtEsH
Telif Hakları vBulletin v3.8.4 - ©2000-2024 - Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.2.0'e Aittir.
Açılış Tarihi: 29.08.2006