Tekil Mesaj gösterimi
  #26 (permalink)  
Alt 31.01.09, 13:04
mep's v2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
mep's v2
Yavru Baykuş

Kaydolma: 24.01.09
Erkek
Teşekkürler: 0
Üyeye 2 kez teşekkür edildi
Standart Cevap: İbn i mübarek e sordular

Abim/ ablam sen nerelisin yahu..
Kalktın bana osmanlıyı methediyosun..
Tarih okudunmu sen hiç tarih..
Ders kitaplarından demiyorum ama...
bak Osmanlının Türk'e bile tahammülü hoşgörüsü yoktu..
hangi barişçı ,hoşgörülü osmanlıdan bahsediyosun sen..

1897 tarihinde, bir İngiliz gezgini şunları söylüyordu: "Türk adı nadiren kullanılır, onun iki yolda kullanıldığını işittim; ya bir ırkı ayırt eden deyim olarak, örneğin bir köyün 'Türk' veya Türkmen' olup olmadığını sorarsın, ya da bir hakaret deyimi olarak, örneğin İngilizce söyleyeceğin '’eşek kafalı'’ anlamında, '’Türk kafa’' diye homurdanırsın."( Ramsay'dan aktaran, Bernard Lewis, a.g.y., s.331.)

1. Selim (Yavuz), Sah İsmail'e; "... ben Sultan Beyazıt oğlu Sultan Selim, sen ki ey eşek Türk .."

( Sahabettin Tekindağ'dan aktaran, Baki Öz, Osmanlı'da Alevi Ayaklanmaları, Ant Yayınları, İstanbul 1992, s.;15. (Osmanlı vakanüvislerinin -zamanın olaylarını saptamakla görevli devlet tarihçilerinin- Türk’ü aşağılayan belgeleri için adı geçen yapıtın 69 uncu sayfasında kaynakları ile birlikte bir çok örnek bulunmaktadır.)

Mekteb-i Sultaniye’ye Osmanlı’nın son yıllarına kadar Türk soylular alınmazdı.

(M. Rauf İnan, Atatürk'ün Evrenselliği, Önder Kişiliği, Eğitimci Kişiliği ve Amaçları, Ankara, 1983, s.198.)

Son Padişahı Vahdettin'in yayımladığı bu bildirilerden birisinde su tümceler yer almıştır;

"Türkler dini, kavmiyeti, vatanı meşkuk (kuşkulu...) ve mahlud beş-altı milyonluk cahil bir kitledir." Türkçe'si; "Türkler; dini, soyu sopu, yurdu belirsiz karmakarışık bir cahiller sürüsüdür".

(Vahdettin'in El Ahsam Gazetesinin 16 Nisan 1923 günlü sayısında Osmanlıca ve Arapça yayınlanan bildiriden.)

Bütün dünyanın barbar diye andığı Osmanlıyı sen tuttun melek yaptın ..
ama bunu neden yaptığını ben biliyorum..
Sanıyorsunki Osmanlı Türktü..Müslümandı..
Tarih oku biraz tarih..
ama ders kitaplarından değil..
tarih kitaplarından oku..