Tekil Mesaj gösterimi
  #5 (permalink)  
Alt 23.03.11, 18:34
love_jensen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
love_jensen
Profesör Baykuş

Kaydolma: 19.04.10
Kadın - 31
Teşekkürler: 169
Üyeye 248 kez teşekkür edildi
Standart Cevap: Uyurken Sıçramak

Ben bunun sebebiyle ilgili bir şeyler okumuştum arkadaşlar , bildiğim kadarıyla tamamen uyku evreleriyle alakalı.Yani tam böyle uyumuyorsunuz ama uyumak üzeresiniz işte o zaman beden kendini kilitlemeye hazırlanıyor ve uyumaya başlamanız gerekiyor ama siz tam o sırada birden sıçrıyorsunuz (belki bi ses duyuyorsunuz , belki bir şey rahatsız ediyor sizi ama farkında değilsiniz tabi o sırada) işte kendini uykuya hazırlayan beden ani tepki veriyor bu durum karşısında.Bazıları bunu sanki rüya şeklinde de görürmüş melela yüksek bi yerden düşmüş gibi falan hissederlermiş.Hatta 'karabasan' olarak bilinen durumda buna çok benziyor , vücut uyku halinde kendini kilitlermiş eğer bunu yapmazsa biz rüyamızda gördüğümüz her şeyi yapmaya başlarmışız (örneğin rüyada koşuyorsak gerçek hayatta da koşarmışız) zaten uyurgezerlerde bu mekanizma zayıf olduğu için hareket ederlermiş uyurken neyse devam ediyorum vücut kendini kilitlemiş durumdayken uyanacağımız zamana yakın yavaş yavaş vücut kendini salarmış ve uyandığımızda rahat hareket edebilirmişiz (uyanınca zaten gerinme ihtiyacı da bundan kaynaklanırmış) eğer ani bir uyanış yaşarsak yine bu durumda da vücut hemen kendini bırakamayabilirmiş ve yarı felç durumu 1-2 dk devam edermiş.İşte bu da halk arasında karabasan olarak biliniyormuş.Tabi bu her ani uyanışta yada tüm gece geçerli değil mesela geceleri çok dönüp duranar da olabilir ama her halükarda beyin rüya evresine yani derin uykuya geçtiğinde mutlaka vücut kendini kilitlermiş bu sıçramalar yada karabasanlık durumlarında bundan kaynaklanırmış.Biraz uzun oldu kusura bakmayın bildiğim kadarıyla böyle ama belki başka psikolojik sebepleri de olabilir sonuçta bi de ruhumuz var..Ruhumuzun etkilenmesiyle de alakalı olabilir..
Teşekkür Edenler: