Tekil Mesaj gösterimi
  #20 (permalink)  
Alt 17.12.09, 19:18
Ekber_79 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Ekber_79
Yavru Baykuş

Kaydolma: 06.10.09
Erkek
Teşekkürler: 29
Üyeye 9 kez teşekkür edildi
Standart Cevap: Felsefe okurken sıkılıyoırum diyen varsa bu kitap tavsiyemdir:Sofienin Dünyası

işte konunun sonunda özüne geldik.... üst insan sadece bir hayalden ibaret kardeşim...Ütopik bir şey..Yani insanları insan yapan duyguları, nefsleri, arzuları, istekleri, mücadele etme istekleri vesaire..Bu olmadıktan sonra yaşamın bir mantığı da kalmıyor...Çünkü üstinsanla herşey düzene giriyor ve sıradanlığa geçiş başlıyor...Anlatabildim mi? üst insan demeyelim de, nefsini öldürmüş bir insan diyelim..Ben buradaki arkadaşlara nietzsche yerine bir mevlana eseri olan, mesneviyi okumalarını tavsiye ederim...Bence mevlana varken, nietzsche okumak bilmiyorum ilginç. Çünkü ne yaşantısı, ne kültürü, ne inandıkları herşeyiyle bize yabancı bir insanı okumak olmamalı..Ha ben okudum neden, iki taraftan da önyargısız bakabilmek için okudum..Ama beni sarmadı ve bana ters geldi...Çünkü asırlar önce tüm herşeyi çözen bir insan var ortada...öldüğü güne bugün benim düğün günüm diyen bir insan bence üstinsan seviyesine layıkıyla çıkmış bir insandır...hem de tartışılmayacak kadar kesin sözleri ve yaşamıyla...olay budur... kimseyi kırmadan, incitmeden gel, ne olursan ol yine gel diyen biri ne güzel insandır...önyargısız ve bir toprak kadar tevuzu sahibi...Ya da bir Hz. Ali'nin o ahlakı anlatan, insana insanlığını hatırlatan öğüt ve nasihatleri, yaşamı...Ya da bir Hz. Hüseyin, Yezid e karşı savaşırken dahi katillerini, savaşın en acımasız anlarında doğruluğa ve mertliğe çağıran bir Hüseyin. Bu uğurda gözünü budaktan sakınmayan ve safını asla terketmeyen bir Hüseyin. Onun zalimlere olan mücadelesi ve yaradana sadakati...Yani nietzsche sönük kalıyor onların yanlarında..Hatta konuşmaya bile gerek görülmeyecek biri olarak kalıyor...Sence ?

Bu mesaj; Ekber_79 tarafından '19.12.09 - 02:44' tarihinde değiştirildi.