Tekil Mesaj gösterimi
  #11 (permalink)  
Alt 30.11.09, 00:32
HarektOrdusu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
HarektOrdusu
Profesör Baykuş

Kaydolma: 14.11.09
Erkek - 14
Teşekkürler: 376
Üyeye 306 kez teşekkür edildi
Post Cevap: Türban dinden sapma niteliği taşır!!!

1. si ben sadece onlara gönderilmiştir demedim. Evet din evrenseldir, fakat Allah din gönderirken bu önceliği düzensiz toplumlara vermiştir. Peygamber göndermediği cahil toplumlara da "Biz resul göndermediğimiz toplumlardan öbür tarafta hesap sormayız " demiştir [ Bkz. ortaöğretim 1. ve 2. sınıf Din kültürü ve ahlak bilgisi kitabı ].
Eğer Türk toplumu İslamiyet öncesi Arap toplumundan daha düzensiz olsaydı, muhtemeln din doğrudan bize inerdi. Benim savunduğum biz bu dini kabul ettiysek o dinin sadece ibadetini yapalım (kelime-i Şehadet, namaz, zekat, oruc, hac... [Kurban, filtre falan ayrıca yazmıyorum onlar zaten dahil...]) Arap toplumunun kültürünü almayalım.. Çünkü başörtüydü, türbandı, karaçarşaftı bunlar mantıklı düşününce bana saçma gelen şeyler. Allah insanı yarattıktan sonra Dünya'daki onca nimetide insanın emrine sunmuşken, niye böyle temel bi özgürlüğü kısıtlamak istesin ki...
Kuran 610 yılında indirlmeye başlandı, ilk indirildiğinde hiçbir yere yazılmıyor ezberleniyordu. Kuranın yazıya geçirilme süreci halife Hz Ömer zamanına denk gelir yani 632 yılına. Aradaki 22 yıllık süreçte ağızdan ağıza değişmiş olabilir.Buda benim kendi varsayımımı güçlendiren bir başka sebep. Evet Bir Tevrat, Zebur, bir İncil kadar değişmişde olmaz ama yine de bir takım değişiklikler de olmuştur mutlaka. Buna kanıt da kimi kaynaklarda türban olayıyla ilgili sadece peygamber efendimizin "Örtünün!" diye bir şey söylemiş olması; kimi kaynaklar da ise "öyle dolaşılmaz, şuranı şu kadar ört, buranı şöyle ört, giysini klınlığı bu kadar olmalı, oran görünmemeli buran görünmeli.." vs gibi yazılara rastlamış olmam. Çünkü ben dinimi dışarıya göstermeden içimde yaşayan bir insanım ve asla dışarıda yansıtmam, mesela tesbih taşımam, hacca falan da gideceğimi de pek sanmıyorum ve bunların da beni gösteriş yaparcasına 5 kere hacca giden, içki içeni dışlayan, göbeği açık gezen insanlara laf sokan ve kendine "ben müslümanım" diyen birisinden daha aşağı bir mevkiye taşımayacağına inanıyorum ve başı açık bayanlar içinde aynısını düşünüyorum...
Düşüncelerim bu kadar. Saygılar...
Sponsor