KeLBaYKuŞ Forum

Geri git   KeLBaYKuŞ Forum > Genel Başlıklar > Kariyer

Kariyer - İş hayatı ile ilgili bilgiler burada

Seçenekler
  #1 (permalink)  
Alt 24.02.10, 21:48
mutfak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Moderatör

Kaydolma: 10.09.09
Kadın
Teşekkürler: 50
Üyeye 387 kez teşekkür edildi
Standart Su Ürünleri

Tatlı ve tuzlu sulardaki canlıların fabrikasyon yöntemler ile üretilmesi, yetiştirilmesi ve işlenmesi gibi işlemlerin endüstriyel koşullarda yapılması su ürünleri alanını oluşturur Su ürünleri alanı içinde ekonomik değeri olan deniz mahsulleri ile tatlı su canlılarının üretilmesi ve fabrikasyon teknolojileri kullanılarak işlenmesi faaliyetleri yer alır Ayrıca; su ürünü olarak adlandırılan canlıların teknolojik yöntemlerle avlanması da bu alanın önemli bir parçasını oluşturmaktadır

Su ürünleri alanında ilerlemiş Kanada, Norveç gibi ülkelerin sadece balıkçılık teknolojisine dayalı ihracatları ülkemizin tüm sektörlerdeki ihracatından fazladır Dolayısıyla, üç tarafı denizlerle çevrili ve zengin bir iç su potansiyeline sahip ülkemizde yatırımcıların bu alana yönlendirilmesi ve desteklenmesi son derece önemlidir

Geçmişte geleneksel yöntemlerle yapılan su ürünleri işlemeciliği günümüzde seri ve kaliteli üretim olanaklarına sahip bir endüstriye dönüşmüştür Bu alanda gelişen teknolojiler yeni yöntem ve teknikleri beraberinde getirmiştir Son yıllarda, ülkemizde özellikle kültür balıkçılığı konusunda önemli gelişmeler kaydedilmiştir Ayrıca; tüm dünyada sağlıklı beslenmede beyaz etin önemi vurgulanmaya başlamıştır

Su ürünlerinin sağlıklı ve kaliteli gıda kaynaklarını oluşturması, bu alandaki hareketliliği arttırmıştır Yatırımcılar kârlı ve verimli bir alan olan su ürünlerine daha fazla yönelmeye başlamıştır Önümüzdeki dönemde ülkemizde bu alanının genişlemesi ve üretim olanaklarının arttırılması beklenmektedir

Teknolojik alanda meydana gelen gelişmeler ve sektörden gelen talepler ülkemizde su ürünleri alanında eğitimli ve yetişmiş iş gücü ihtiyacını ortaya çıkarmıştır Bu noktadan hareketle Meslekî Eğitim ve Öğretim Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi kapsamında, su ürünleri yetiştiriciliği alanında eğitim programları uygulanması desteklenmektedir
Sponsor

© 2013 KeLBaYKuŞ Forum | AtEsH
Telif Hakları vBulletin v3.8.4 - ©2000-2024 - Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.2.0'e Aittir.
Açılış Tarihi: 29.08.2006