KeLBaYKuŞ Forum

Geri git   KeLBaYKuŞ Forum > Yaşam & Eğlence > Hayvanlar Alemi

Hayvanlar Alemi - Sevimli dostumuz hayvanlarla ilgili seveceğiniz bir bölüm

Seçenekler
  #1 (permalink)  
Alt 28.12.10, 21:00
Atatürk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yavru Baykuş

Kaydolma: 28.12.10
Erkek
Teşekkürler: 0
Üyeye 1 kez teşekkür edildi
Yeni Köpek eğitimi

Köpek eğitimi nedir ve ne değildir ?...

Son zamanlarda sıkça duymaya başladığımız pozitif eğitim, operant eğitim gibi stiller ne anlama gelmektedir. Bunları burada köpeğin neonatal döneminden başlayarak 5. safhaya kadar olan köpeğin gelişimi ve eğitimini birlikte inceleyeceğiz. Köpeğin eğitimi ''kritik faz'' dönemi olarak adlandırılan 3. haftalıktan başlamaktadır. Bu dönemde ki yavru köpek öncelikle kardeşleri ve diğer köpekleri tanımaya başlar, 5. haftadan itibaren zihinsel gelişim sürecinin en aktif olduğu dönemde insanlarla tanışmaya ve onlarla iletişim kurmaya çalışır. Asıl ve ileriki safhalarda alacağı ağır ihtisas (narkotik, av, koruma, bodyguard, rehberlik vs...) eğitimlerinin, sağlam temelleri bu süreçte iken atılır. Köpeğin öğrenmesinde ki temel neden; motivasyondur, motivasyonu tetikleyen motifler ve merakıdır. Köpekler; sosyal yada yaşamsal ihtiyaçları için öğrenme gereksinimi duyarlar. Köpeğin eğitilmesi, zekasını, sahibine yakınlığını ve yaşadığı toplumla uyumlu olmasını sağlar. Bilgi alt yapısı olmayan eğitmen tarafından yapılan eğitim köpek üzerinde düzeltilemeyecek psikolojik ve organik bozukluklara neden olabilir. Köpek eğitimi; köpeğin beslenmesini, fizyolojisini ve anatomisini bilmekle yeterli değildir. Köpeğin gelişim ve davranış psikolojisi hakkında bilgi sahibi olunması gerekir. Köpeğinizin eğitim ve davranış problemleri ile ilgili olarak detaylı bilgi “Köpeğim ve problemleri” bölümünde ayrıntılı olarak bulabilirsiniz…
UyarıGörmek için lütfen buradan üye olunuz.
Sponsor

© 2013 KeLBaYKuŞ Forum | AtEsH
Telif Hakları vBulletin v3.8.4 - ©2000-2024 - Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.2.0'e Aittir.
Açılış Tarihi: 29.08.2006