KeLBaYKuŞ Forum

Geri git   KeLBaYKuŞ Forum > Genel Başlıklar > Kariyer

Kariyer - İş hayatı ile ilgili bilgiler burada

Seçenekler
  #1 (permalink)  
Alt 19.02.07, 10:24
ZipMaker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
İlk KeLBaYKuŞ!

Kaydolma: 28.08.06
Erkek
Teşekkürler: 516
Üyeye 12.628 kez teşekkür edildi
Standart 2004-2005 ÖĞretİm Yilinda Yurt DiŞinda Özel ÖĞrencİ StatÜsÜnde Lİsans Ve Lİsans ÜstÜ

T.C.
MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI
Yükseköğretim Genel Müdürlüğü

2004-2005 ÖĞRETİM YILINDA YURT DIŞINDA ÖZEL ÖĞRENCİ STATÜSÜNDE
LİSANS VE LİSANS ÜSTÜ ÖĞRENİM YAPMAK İSTEYENLERLE İLGİLİ AÇIKLAMA

Masrafları kendileri tarafından karşılanıp yurt dışında özel öğrenci olarak (ön lisans, lisans veya lisans üstü) örgün öğrenim yapmak isteyenler , aşağıdaki belgelerle birlikte 1 Haziran 2004 tarihinden 30 Nisan 2005 tarihine kadar

. Yurt içinde MEB Yükseköğretim Genel Müdürlüğüne,
.Yurt dışında eğitim müşavirliğine/eğitim ataşeliğine, bunların bulunmadığı yerlerde konsolosluklara başvurabilirler.

BAŞVURUDA İSTENEN BELGELER

1) Form Başvuru Dilekçesi
. Yurt içinde Millî Eğitim Bakanlığı Yükseköğretim Genel Müdürlüğü, Millî Eğitim Bakanlığı'nın internet sitesi ile il millî eğitim müdürlüklerinden,
. Yurt dışında eğitim müşavirlikleri/ataşeliklerinden/konsolosluklardan temin edilebilir.

2) Mezuniyet Belgesi
.Yurt içinde en son mezun olunan okuldan alınacak diploma veya mezuniyet belgesi
.Yurt dışındaki;

- Orta öğretim kurumları nı bitirenlerden eğitim müşavirlikleri/eğitim ataşelikleri veya il millî eğitim müdürlüklerinden,
- Yüksek öğretim kurumları nı bitirenlerden Yükseköğretim Kurulu Başkanlığından
alınacak denklik belgesinin onaylı örneği (lise ve dengi okullardan alınacak belgelerden 1 'er, üniversitelerden alınacak belgelerden 2 'şer adet).

3) Kayıt Belgesi (Akseptans )
.Yurt dışında hazırlık, dil veya esas öğrenim yapılacak kurumdan alınacak ; öğrenim seviyesi ve dalını, öğrenime başlayış-bitiş tarihlerini, kaçıncı sömestrden başlandığını gösteren Türkçe tercümesi ile birlikte onaylı Kayıt-Kabul Belgesi (Akseptans):

- Esas öğrenimden önce dil öğrenimi yapacakların Kayıt-Kabul Belgesi'nde en az iki ay süreyle haftada en az 15 saat öğrenim görecekleri belirtilmelidir.
- Dil öğrenimini tamamlayanların esas öğrenime başladıklarına dair Kayıt-Kabul Belgesi'ni (Akseptans) göndermeleri gerekir.
- Türk Cumhuriyetleri ve Bağımsız Devletler Topluluğu ülkelerinden alınacak Kayıt-Kabul Belgesi'nin ilgili yüksek öğretim kurumlarının yetkilileri ile eğitim müşavirliği/eğitim ataşeliği, bulunmadığı yerlerde konsoloslukça onaylanması şarttır.

4) ÖSS Sonuç Belgesi
.Adayların;

- ÖSS'de ön lisans öğrenimi için en az 160; lisans öğrenimi için en az 185 puan almış olmaları,
- Lisans seviyesinde öğrenim görmek üzere beden eğitimi, resim, müzik gibi özel yetenek sınavı ile öğrenci alan yüksek öğretim kurumlarının özel yetenek sınavını kazandıklarını ve ÖSS'den en az 160 puan aldıklarını belgelendirmeleri gerekir.

.ÖSS sonuç belgesi , alındığı tarih itibarıyla, öğrenim yapılacak okula kayıt-kabul için en fazla 2 yıl geçerlidir.
.ÖSS Sonuç Belgesi'nin İstenmediği Durumlar

- Öğrenim görülecek ülkenin yüksek öğretim kurumlarına kayıt-kabul için girişte yapılan genel yetenek, bilim veya yüksek öğretim kurumunun özel olarak yaptığı sınavı başaranlardan,
- SAT 1 (Minimum 1000 puan); ACT (Minimum 21 puan); Abitur; Fransız Bakaloryası; GCE A Level Sertifikası (Minimum 2 ders), Uluslar Arası Bakalorya (International Baccalaureat, IB); Matura Diploması alanlardan,
- Yurt dışında ülkemizdeki liselere denk okullardan mezun olup yüksek öğrenim yapacaklardan,
- Türkiye'deki konservatuvarların lise kısmından mezun olup yurt dışında özel yetenek sınavı sonucunda kayıt-kabul hakkı kazananlardan,
- ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu'nda yer alan ülkelerin dışında ki ülkelerdeki yüksek öğretim kurumlarının şartlarını yerine getirerek asıl öğrenimlerine başladıklarını, öğrenimlerini bir sömestr başarıyla sürdürdüklerini ve ikinci sömestreye kayıt yaptırdıklarını belgelendirenlerden,
- Türkiye'de veya yurt dışında (denkliği yapılmak kaydıyla) ön lisans derecesinde öğrenim görüp lisans tamamlama öğrenimi göreceklerden
ÖSS'ye girme şartı aranmaz.

5) Nüfus Cüzdanı Örneği (2 adet-onaylı)

6) Askerlik Durum Belgesi
.Askerlik çağına girenlerden (20 yaşa girilen yılın Ocak ayının ilk gününden başlayarak);

- Ön lisans ve lisans öğrenimi yapacaklardan Askerlik Erteleme Belgesi (Askerlik Tecil Belgesi),
- Lisans üstü öğrenim yapacaklardan Askerlik Durum Belgesi (2 adet-onaylı),
- Askerliğini yapmış olanlardan Askerlik Terhis Belgesi
istenir.

7 ) Vesikalık Fotograf (6 adet)

8) Zorunlu Hizmet Belgesi
• Zorunlu hizmetle yükümlü olanların, zorunlu hizmetini yaptığını, karşılığını ödediğini, taksitle ödemede anlaştığını veya ertelettiğini belgelendirmeleri gerekir.

9) Kamu Görevlilerinden İstifa Belgesi (1416 sayılı Kanunun 21. maddesi)

ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

1) Askerlik İşlemleri
.Türkiye'ye izinli gelecekler den öğrenim durumlarını belgelendirenlerin askerlik tecil, pasaport uzatma gibi işlemleri ilgili müşavirlik/ataşelik/konsolosluklarca yürütülür.
.Bakaya durumuna düşenler in askere sevklerini yeniden tehir ettirebilmeleri için savunmalarını konsolosluk vasıtasıyla bağlı bulundukları askerlik şubesine göndermeleri, askerî mahkemece kovuşturmaya yer olmadığı veya beraat kararı verilmesi hâlinde, bu karar ve yeni tarihli Öğrenim Durum Belgesi (Akseptans) ile sevk tehir tekliflerinin yapılabilmesi için:

- Yurt dışında eğitim müşavirliğine/eğitim ataşeliğine/konsolosluğa,
- Yurt içinde MEB Yükseköğretim Genel Müdürlüğüne
başvurmaları gerekir.

.Askerlik ertelemelerinde;

- Dil öğrenimi için 1 yıl süre verilir. Özüre dayalı olarak bu süre 6 ay uzatılabilir (İlgili yönetmelik, Md.14).
- Hazırlık veya telâfi öğrenimi yapanlara okullarınca gerekli görülen izin verilir. Hazırlık sınıfları ile intibak programlarında geçirilen süreler, azamî öğrencilik sürelerine dahil değildir (İlgili yönetmelik, Askeralma Yönergesi, Md:15).
- Lisans öğrenimi için okulların normal süresi kadar izin verilir. Ancak özüre dayalı olarak bu süre 2 yıl uzatılabilir.
- Yüksek lisans öğrenimi için 2 yıl süre tanınır. Özüre dayalı olarak bu süre 1 yıl uzatılabilir (İlgili yönetmelik, Md:16).
- Doktora düzeyi ndeki öğrenimler için 3 yıl lık süre tanınır. Özüre dayalı olarak bu süre 2 yıl uzatılabilir (İlgili yönetmelik, Md:16).
- Kayıtları dondurulanların bu süreleri, tam yıla tamamlanarak azamî öğrencilik süresine eklenir. Bu süre, iki yılı veya dört dönemi geçemez (Askeralma Yönergesi).

2) Kimlerin İlişiği Kesilir

- Lisans öğrenimi görenlerin 29 ; lisans üstü öğrenim görenlerin 33 yaşını doldurdukları yılın sonunda ,
- Öğrenimini tamamlayanlar ın,
- İki yıl üst üste başarısız duruma düşenler in,
- Öğrenimi bırakanlar ın,
- Öğrenime devam etmeyenler in,
- Öğrenim durumunu belgelendirmeyenler in
- Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı veya öğrencilik onur ve saygınlığını kıracak harekette bulunanlar ın,
- Mevzuata göre ülke için zararlı sayılan fiil ve hareketlerde bulunan veya bu çeşit faaliyetlere katıldıkları belirlenenler in,
- Öğrenim gördüğü kurumun kurallarına aykırı hareketinden dolayı öğrenim kurumuyla ilişiği kesilenler in ,
- Bölgesinde bulunduğu müşavirliğin, ataşeliğin veya konsolosluğun talimatını dinlememekte ısrar edenler in ,
- Öğrencilik dışında bir işle meşgul olanlar ın (Askeralma Yönergesi, İlgili yönetmelik).

3) Kimlerin Öğrenciliği Tanınmaz

. Öğrenim görülecek ülkece tanınmamış olan kurumlarda öğrenim görenler in,
.Açık yüksek öğretim yapan veya devam zorunluluğu bulunmayan kurumlara kayıtlı olanların,
. Askerlikleri ertelenemediğinden, askerliğini yapmamış olanlardan bitirdikleri öğrenim seviyesi ile aynı veya daha alt seviyede bir öğrenim görmek isteyenlerin (Askeralma Yönergesi).

4) Başvurudan Önce Bilgi Edinme
. Yurt dışında yüksek öğrenim görmek isteyenler, okullara başvurmadan önce ;

- Öğrenim yapacakları ülkenin eğitim sistemini , lisans ve lisans üstü öğrenime kayıt-kabul ve vize şartlarını ilgili ülkenin büyükelçilik veya konsolosluklarından ,
- Öğrenim görecekleri kurumun vereceği diploma ve derecesinin denkliğini n ülkemizde tanınıp tanınmadığı nı Yükseköğretim Kurulu Başkanlığından
öğrenebilirler.

5) Denklik

.Yurt dışında alınan yüksek öğretim diplomalarının denkliği YÖK tarafından yapılmaktadır (2547 sayılı Kanun) .
. Yurt dışında öğrenim yapacak veya yapmakta olanların özel öğrenciliklerinin MEB'ce tanınması , onların yurt dışında aldıkları diploma ve derecelerinin denkliklerinin ülkemizde mutlaka tanınacağı anlamına gelmez.

6) Öğrencilerin Yükümlülükleri

. Özel öğrenciliği tanınanlar ın;

- Tanıma tarihinden itibaren 45 gün içinde öğrenim yerlerine gitmeleri,
- En geç 6 ay içinde müşavirlik/ataşelik/konsolosluklara başvurarak dosya açtırmaları,
- Her öğretim yılı sonunda öğrenim durumları hakkında müşavirlik/ataşelik/konsolosluklara bilgi vermeleri,
- Mezun olduklarını veya öğrenimlerinin sona erdiğini müşavirlik/ataşelik /konsolosluğa bildirmeleri
gerekir.

7) Belgelerin Onayı

. Belgeler;

- Yurt dışında müşavirlikler/ataşelikler/konsolosluklarca,
- Yurt içinde noterlik, muhtarlık veya resmî makamlarca
onaylanabilir.

8) İletişim Bilgileri

Bakanlıklar 06648 Tel : 0.312.418 49 82 e-posta : yogm@meb.gov.tr
ANKARA 0.312.425 34 54 int.adresi :
UyarıGörmek için lütfen buradan üye olunuz.

Faks : 0.312.418 45 53
UyarıGörmek için lütfen buradan üye olunuz.
Sponsor

© 2013 KeLBaYKuŞ Forum | AtEsH
Telif Hakları vBulletin v3.8.4 - ©2000-2024 - Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.2.0'e Aittir.
Açılış Tarihi: 29.08.2006