KeLBaYKuŞ Forum

Geri git   KeLBaYKuŞ Forum > Yaşam & Eğlence > Hayvanlar Alemi

Hayvanlar Alemi - Sevimli dostumuz hayvanlarla ilgili seveceğiniz bir bölüm

Seçenekler
  #1 (permalink)  
Alt 05.10.10, 20:14
'gebze'Li - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Ergen Baykuş

Kaydolma: 27.09.10
Kadın
Teşekkürler: 36
Üyeye 30 kez teşekkür edildi
Cool Köpeklerin Koruma Eğitimi

Köpekleri en sık kullandığımız alandır.Koruma eğitimi köpeklerin insanlara yakınlaşması köpeklerin koruma özelliğinin insanlar tarafından keşfi ile başlamıştır diyebiliriz.Köpekler sahibinisevdiklerini ve bulunduğu bölgeyi yüksek derecede koruma isteği içindedirlerbu istek köpeğin ırkına bağlı olarak değişirancak ister küçük boy olsun ister büyük boy olsun hemen hemen her köpek koruma içgüdüsüne sahiptir.
Köpeklerin Koruma Eğitimi
Koruma köpeğinin hem görüntü olarak hem de koruma ve savaşma güdüsü olarak caydırıcı olması gerekir.Bu yüzden büyük çoğunlukla eğitime Alman Çoban KöpeğiDobermanBelçika Çoban KöpekleriRotweillerMastifStaffordshire Bull Terrier gibi ırklar kabul edilirbaşka ırklarda koruma eğitimi alabilir.Yalnız her Alman Çoban Köpeği veya her Doberman koruma eğitimi için uygun olmayabilir.Koruma eğitimine kabul edilecek köpekte aranılan en büyük özellikler yüksek korumasavaşma içgüdüsü ve en önemlisi cesarettir.Eğitime kabul edilecek köpekler çeşitli testlere tabii tutulur bu testleri başarı ile geçen ve zaman içinde kendini geliştiren köpeğin eğitimine başlanarak göreve hazır hale getirilir.

İleride başarı gösterileceğine inanılan yavrular sekizinci haftadan itibaren eğitime hazırlanmaya başlar.Yavru çok iyi bir şekilde sosyalleştirilir ve ısırma ve savaşma ve cesaret özelliklerinin geliştirilmesine çalışılır.İlk önce köpeğin korkmadan ısırması için köpek eğitmeni tarafından bez parçaları ile oynatılıryavru eğitmenin tuttuğu bezi yakalar ve çekiştirerek elinden alırbu arada yavrunun ileride tanışacağı ve kötü niyetli kişilerin muhtemelen kullanacağı sopa da eğitmenin elinde hazırdır ve köpeğe hiç bir vuruş yapılmadan sadece küçük dokunuşlar ile aslında sopanın korkulacak bir şey olmadığı yavruya anlatılır.

İlk anlarda köpeğin ısırmasına teşvik edici malzemeler ve oyuncaklar da sıkça kullanılır.

Belli bir aşamaya gelmiş yavru yabancı bir kişinin elinde bulunan beze yönlendirilir ve aynen eğitmenin elindeki bezi aldığı gibi yine yabancı kişinin elindeki beze saldırır ve bu bezi kısa bir savaştan sonra kazanır.Bu anda köpeğe bezi kaptıran kişi köpeğe cesaret vermek için korkmuş gibi yapar ve köpeğin karşı saldırısında geriye doğru çekilerek köpeği ödüllendirir.Karşısındaki insandan kendini üstün ve güçlü görmeye başlayan ve beze korkmadan saldıran köpekeğitmeni tarafından yedekli olduğu halde koşarak kaçan kötü adamı takip etmesi ve yine kötü adamın elindeki beze saldırması için teşvik edilir ve eğitim bir dönem bu şekilde davam eder.Köpekte giderek güçlenen cesaret ve savaşma iç güdüsünü geliştirmek için bir üst basamağa geçiş yapılır.Bundan sonra köpek hassas diş ve çene yapısına zarar vermeyecek olan yumuşak kolluk ile çalıştırılmaya başlanır.Bu an içerisinde yinr köpeğe yabancı bir kişi kötü adam rolünü oynar ve köpek bu yabancı kişinin kullandığı kolluğa saldırarak parçalamak ister.Kolluğa saldıran köpek artık gerçek olarak koruma eğitimi altına girmiştir ve daha zor şartlar altında eğitime tabii tutulur.Köpeğin çene ve diş yapısı geliştiği zaman köpek gerçek sert kolluk ile tanıştırılmaya hazırdır.

Köpeğin sadece kolluk giyen bir kişiye saldırmaması için eğitim dönemi içinde köpek bite suitgizli kolluk gibi yardımcı araçlar ile ağızlık kullanılarak normal giyimli kişiler ile birlikte çalıştırılır.Koruma eğitimi hazırlık devresinde yavrunun cesaretini kırmamak için temel itaat eğitimi ve sert komutlar verilmezancak yavru tamamen pozitif yöntemler kullanılarak temel itaat komutlarına uyum sağlaması için çalışılır.Köpekte koruma görevi için istenen çeşitli özellikler oluştuğunda ki bu yaklaşık 12 ay içinde olur ve köpek bu aydan sonra temel itaat eğitimine alınır
Sponsor
  #2 (permalink)  
Alt 05.10.10, 21:48
Kaa`ReT. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Ergen Baykuş

Kaydolma: 25.09.10
Erkek
Teşekkürler: 10
Üyeye 13 kez teşekkür edildi
Standart Cevap: Köpeklerin Koruma Eğitimi

şu köpeklerden korkuyorum, kendimden utanıyorum yaa .. köpeğim olmasınıda çok isterim aslında
  #3 (permalink)  
Alt 06.10.10, 20:31
Ergen Baykuş

Kadın

bende sadece enikleri seviyorum büyüyünce uzaklaşıyorum
  #4 (permalink)  
Alt 06.10.10, 20:59
Ergen Baykuş

Erkek

özellikle doberman..çok tatlılar ama büyüynce kaçıcaksın
  #5 (permalink)  
Alt 06.10.10, 23:13
Ergen Baykuş

Kadın

evet ama aslında herseyin yavrusu gzl büyüyünce tırsıyor insan

ben belgesellerdeki küçük aslanları çok severim mesela kucaklayıp sevesim gelir ama sonra büyükleri gösterince vazgeçiyorum
  #6 (permalink)  
Alt 06.10.10, 23:15
Ergen Baykuş

Erkek

hahah Leopar güzel ya benekli benekli bide fil yavruları güzel
  #7 (permalink)  
Alt 06.10.10, 23:18
Ergen Baykuş

Kadın

sonuç olarak yavrular büyümesin
  #8 (permalink)  
Alt 06.10.10, 23:21
Ergen Baykuş

Erkek

evet kökten çözüm
  #9 (permalink)  
Alt 06.10.10, 23:22
Ergen Baykuş

Kadın

ben olaya kökten çözüm buldum işte gerisini sz düşünün

© 2013 KeLBaYKuŞ Forum | AtEsH
Telif Hakları vBulletin v3.8.4 - ©2000-2024 - Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.2.0'e Aittir.
Açılış Tarihi: 29.08.2006