KeLBaYKuŞ Forum

Geri git   KeLBaYKuŞ Forum > Yaşam & Eğlence > Kim Kimdir?

Kim Kimdir? - Ünlü kişilerin biyografileri burada

Seçenekler
  #1 (permalink)  
Alt 09.09.10, 03:39
Schenker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yavru Baykuş

Kaydolma: 05.09.10
Kadın - 31
Teşekkürler: 13
Üyeye 0 kez teşekkür edildi
Standart Ronnie James Dio (10 July 1942 - 16 May 2010)

UyarıGörmek için lütfen buradan üye olunuz.

the Man on the Silver Mountain

Ronnie James Dio, heavy metalin en güçlü vokallerinden birisi idi. Kendisine ait resmi sitedeki tanımı yazarsak:
"Klasik rock'un sihirbazı, ezilen için umut veren bir şair ve de heavy metal tarihinin en önemli ses teknisyeni." Elbetteki bu tanımlardan hiç birisi onun için yanlış değildir.
Çünkü başarılı müzik kariyerinde, heavy metal'e bir yön vermiştir. Aslında kendi adının da geçmiş olduğu bir kaç müzik grubundan sonra kurulmuş olan Elf ile başarıya ulaşmıştır. Sonrasında Rainbow, Black Sabbath gruplarına vokallik yapmış ve ardından kendi solo grubu Dio'yu kurmuştur. Son yıllarda, Heaven&Hell adlı grubunu kurmuş ve yeni album bile hazırlamıştır. Ancak geçtiğimiz aylarda mide kanserine yenik düşüp aramızdan ayrılmıştır.

Size Ronnie'nin sizlere kazandırdığı en nasit şeylerden birisini söyleyeyim: "Horned hand" yani Devil's horns. Ronnie'ye göre bu aslında "Evil's Eye" için.

Söylenilene göre, eskiden Ronnie'nin büyük annesi kötücül güçleri kovmak adına (yani bizim deyimimizle nazara karşı) ellerini bu halde tutarmış. Ronnie'de Black Sabbath'da iken bu hareketi yapmış ve bir nevi ikon haline getirmiştir. Bir röportajında söylediğne göre, bu hareketi ben mi müzik dünyasına getirdim bilmiyorum ama onu popüler yaptığım kesin. Taa ki Britney Spears dinleyenler de bu hareketi yapana kadar.."
Kim bilebilirdi ki böyle bir hareket, bir müzik türü için bu kadar önemli bir yer edinebilir ve bu hareketin aslında ne olduğunu bilmeden kullanan bu kadar çok sayıda insan ortaya çıkabilirdi?
Evet Ronni James Dio'nun en belirgin özelliklerinden birisi, bu hareketi yapmaya başladıktan sonra hemen her konserinde bu hareketi yapıyor olması idi.
Aynen fotoğraflarında da görülebileceği gibi:

Bu yıl Heaven&Hell ile Sonisphere festival'e katılacaktı ancak bu yıl ki tüm konserleri, onun sağlık durumu yüzünden iptal edilmiş ve ertesi hafta bu hayata veda ettiği haberi verilmişti)

Dio, 85'deki Live Aidde Afrikadaki insanlar için yardım adına, yıldızlardan kurulu bir çok grubun desteği ile Here'n Aid adını verdiği proje ile We are Stars adı altında bir albüm çıkmasında öncülük etmiştir. Hatırlayacaksınız, 5 yıl öncesinde de yine bu konuda Live 8 adında bir konser furyası daha yapılmıştır.
Iron Maiden bateristi Nicko Mcbrain ile:

Daha fazla lafı uzatmadan direk birkaç şarkısını dinletmek istiyorum:
Heaven and Hell (Black Sabbath ile)
[Spoiler][YOUTUBE]http://www.youtube.com/watch?v=NUJH7y1yK_E[/YOUTUBE][/Spoiler]
Bu da Tenacious D'nin başındaki Dio'nun çıktığı sahne:
*Tam olarak 2:06'da başlıyor ve 2:43'te olaylar gelişir~~*
[Spoiler][YOUTUBE]http://www.youtube.com/watch?v=sLOsI_owjoM[/YOUTUBE][/Spoiler]

-Lütfen "Dio'yu bilmiyorum." diyen "Metal dinliyorum", demesin.
Sponsor

© 2013 KeLBaYKuŞ Forum | AtEsH
Telif Hakları vBulletin v3.8.4 - ©2000-2024 - Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.2.0'e Aittir.
Açılış Tarihi: 29.08.2006