KeLBaYKuŞ Forum

Geri git   KeLBaYKuŞ Forum > Genel Başlıklar > Atatürk ve Atatürkçülük

Atatürk ve Atatürkçülük - Ulu Önder Atatürk ile ilgili her şey burada

Seçenekler
  #1 (permalink)  
Alt 30.07.10, 05:36
kasvet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
red

Kaydolma: 10.01.07
Erkek - 34
Teşekkürler: 260
Üyeye 945 kez teşekkür edildi
Arrow Soyadı'nın Belirlenmesi ...

Demin bir sözü yanlış söyledim, Gazi'yi Büyük Millet Meclisi, kanunla "Atatürk" yaptı, dedim. Bu söz eksiktir. O, kendini "Atatürk" yaptı. Kanun, olayı kabul etti. O günlerde soyadı kanunu çıkacaktı. Bir akşam yemeğinde, Gazi "Atatürk" adını alacağım, dedi. Karşı geldiler:
- Memleket, dünya, tarih "Gazi Mustafa Kemal"i tanıyor. Ona nasıl dokunulur.
Atatürk karşılık verdi:
- En tanınmış Türkler, yabancı isimler taşıyorlar. İbn-i Sina gibi, El-birûni gibi... Bu yabancı isimlerin karşısında, bunların Türk olduklarını kanıtlamamız gerekiyor ve kanıtlamak için de uğraşıp duruyoruz. Buna son vereceğim ve kendi adımla başlıyorum!
Ve Gazi Mustafa Kemal o gece Atatürk'tü. Ertesi gün kanun bu olayı onayladı. O'nun kanuna bu kadar nazı geçerdi.

Mithat Cemal KUNTAY
Sponsor
  #2 (permalink)  
Alt 30.07.10, 16:28
Sonduraq - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Efendi Baykuş

Kaydolma: 06.10.09
Erkek - 32
Teşekkürler: 157
Üyeye 238 kez teşekkür edildi
Standart Cevap: Soyadı'nın Belirlenmesi ...

Atatürk İsmini halk ona verdi die biliyordum.
Bir yere gittiğinde Halk ona Atatürk hoş Geldin Atatürk diye bağrıyorlarmış ve Mustafa Kemal bundan çok etkilenmiş belkide daha sonra Kanunlar falan gelince böyle yapmıştır.Güzel bilgi teşekkürler.Bir sürü ünlü Türk'ün ismi yabancı doğru yane o dönemde Şu gün Ne MutLu Türk'üm kelimesi her sabah denmesin die meclise tasarı sunuyolar.Dahada ileri gidip Değiştirelemez olan 3 maddeyi değiştiriyolar Türkiye Cumhuriyetinin Resmi Dil'i Türkçe yanına ek olarak Kürtçe die kanun çıksın diyorlar Atatürk'ün ozaman bunu düşünmesi ona hayranlığımı ve ne kadar ileri görüşlü bir dahi olduğunu ortaya koyuyor.Gerçekten çok zekice

© 2013 KeLBaYKuŞ Forum | AtEsH
Telif Hakları vBulletin v3.8.4 - ©2000-2024 - Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.2.0'e Aittir.
Açılış Tarihi: 29.08.2006