KeLBaYKuŞ Forum

Geri git   KeLBaYKuŞ Forum > Genel Başlıklar > Kariyer

Kariyer - İş hayatı ile ilgili bilgiler burada

Seçenekler
  #1 (permalink)  
Alt 24.02.10, 21:31
mutfak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Moderatör

Kaydolma: 10.09.09
Kadın
Teşekkürler: 50
Üyeye 387 kez teşekkür edildi
Standart Mobilya ve Dekorasyon

Mobilya ve dekorasyon; işlevsel özellikleri ile mekânları kullanışlı hâle getiren, estetik değeriyle de yaşadığımız ya da çalıştığımız mekânların sıcak, sevimli ve renkli ortamlar hâline gelmesini sağlayan bir alandır Bu alan sanatı ve tekniği birleştirerek ürünü ortaya çıkarmaktadır Alanda ahşap ve ahşap ürünleriyle birlikte boya, vernik, cam, plastik, çelik ve metal gibi gereçler de kullanılmaktadır

Türkiye’de mobilya dekorasyon alanındaki işletmelerin çoğu atölye tipi küçük ölçekli işletmelerdir Son yıllarda, geleneksel yöntemlerle üretim yapan bu atölyelerin yerini tam donanımlı fabrikalar almaya başlamıştır Sektörde büyük ölçekli işletmelerin artması rekabeti ve kalite yarışını da beraberinde getirmiştir

Ülkemizdeki büyük firmaların ürettikleri mobilya ve dekorasyon ürünleri uluslararası kalite standartlarını yakalamıştır Bu alandaki ihracat kapasitesi de günden güne artış göstermektedir Mobilya ve dekorasyon sektörü, pazarın yoğunlaştığı belirli bölgeler civarında toplanmıştır Önemli üretim bölgelerinin toplam üretimdeki payları sırasıyla; Ankara %30, İstanbul %18, İzmir %9, Adana %9, Bursa %6, Eskişehir %4 ve Kayseri %5’tir

Mobilya ve dekorasyon istihdam olanakları sağlayan ve ulusal ekonomiye olumlu katkılarda bulunan önemli alanlardan biridir Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizin turizm, balıkçılık ile taşımacılıkta kullanılan ahşap tekne ihtiyacını ise bu alan içinde yer alan ahşap yat ve tekne imalâtçılığı karşılamaktadır Bu meslek, mobilya ve dekorasyon alanının denize uzanan bir dalıdır Hızla büyüyen bu alanda, küçük ve orta ölçekli işletmeler giderek şirketleşmekte ve bu alanda nitelikli elemana duyulan ihtiyaç artmaktadır

Meslekî Eğitim ve Öğretim Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi'nin (MEGEP) amaçlarından biri de mobilya ve dekorasyon gibi ara teknik eleman ihtiyacı olan alanlara nitelikli iş gücü yetiştirilmesini desteklemektir

Mobilya ve dekorasyon alanı altında; mobilya imalâtçılığı, ahşap doğramacılığı, üst yüzey işlemciliği, mobilya döşemeciliği, ahşap tornacılığı, ahşap iskeletçiliği, ahşap oymacılığı, ahşap yat ve tekne imalâtçılığı meslekleri yer almaktadır
Sponsor

Seçenekler

© 2013 KeLBaYKuŞ Forum | AtEsH
Telif Hakları vBulletin v3.8.4 - ©2000-2024 - Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.2.0'e Aittir.
Açılış Tarihi: 29.08.2006