KeLBaYKuŞ Forum

Geri git   KeLBaYKuŞ Forum > Genel Başlıklar > Atatürk ve Atatürkçülük

Atatürk ve Atatürkçülük - Ulu Önder Atatürk ile ilgili her şey burada

Konu Kapatılmıştır

Seçenekler
  #1 (permalink)  
Alt 20.02.10, 14:26
LadyMacbetH - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yavru Baykuş

Kaydolma: 15.02.10
Kadın
Teşekkürler: 0
Üyeye 6 kez teşekkür edildi
Standart Ata öyle binilmez böyle binilir!

UyarıGörmek için lütfen buradan üye olunuz.
Teşekkür Edenler:
Sponsor
  #2 (permalink)  
Alt 20.02.10, 15:25
NoMaD - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Uzman Baykuş

Kaydolma: 25.07.09
Erkek
Teşekkürler: 283
Üyeye 162 kez teşekkür edildi
Standart Cevap: Ata öyle binilmez böyle binilir!

Tayyip Erdoğanı övmek için değil ben de sevmiyorum kendisini ama Atatürk'ü yere göğe sığdıramayanlar ilahtan öteye taşıyanlardan da nefret ediyorum. Atatürk bir kahramandı, ulu bir liderdi ama bu onu tanrılaştırmaz. Şimdi bu at konusu:

Mustafa kemal paşa, 12 ağustos 1921'de polatlı'daki cephe karargahına giderek ordunun başına geçti. cephede teftiş yaparken, attan düşerek birkaç kaburga kemiği kırıldı. savaşı (sakarya) cephede yaralı ve kaburga kemiği sarılı bir şekilde idare etmek zorunda kaldı.

Meclis, 19 eylül 1921'de kabul edilen bir kanunla, türk milletinin bir şükranı olarak mustafa kemal paşa'ya müşir (mareşal) rütbesi ve gazilik ünvanını verdi. "kaynak:uludagsozluk (kendi yazımla da yazardım ama internette zaten mevcutmuş)"

Bunu neden söyledim? Atatürk'ü sıradanlaştırmak için mi? Tabi ki hayır. Ben bunu uzun süredir biliyordum bu at konusu çıktığında da hem sınıfımda hem de arkadaş çevremde paylaştım. Karşı çıkanlarda oldu, anlayanlar da,Atatürk'ü zaten sevmediklerini ima edenlerde..

Bütün mesele de bu değil mi? Neden kimse kimseyi çekemiyor? Neden herkes duygularını ön plana koymuş, aklı yerine duyguları için savaşıyor? Atatürk ulu önder olarak kalsa ama sadece öyle kalsa olmaz mı? "Yanlış anlaşılmasın kitaplardaki resimleri çıkartılsın falan demiyorum" Zaten Atatürk'ü sevmeyenleri de anlayabilmiş değilim? Soruyorum neden sevmiyorsun diye, cevap şu: "Sigara içen içki içen benim liderim olamaz!"

Bu mudur zihniyet ya?! Sadece o çevrede doğdun o çevrede bulunduğun için tamam belli bir yaşa kadar o zihniyeti sürdürürsün ama Allah da akıl vermiş değil mi? Tek ricam konuları ve olayları incelerken duygulardan arınmamız millet olarak.

Bu konunda açılması iyi olmuş en azından şahsi düşüncelerimi dile getirebildim.

Kötü bir söz, incitecek bir üslup takındıysam af ola.

Bu mesaj; NoMaD tarafından '20.02.10 - 15:35' tarihinde değiştirildi.
Teşekkür Edenler:
  #3 (permalink)  
Alt 21.02.10, 02:15
jjjensen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
bi rain

Kaydolma: 28.10.09
Kadın
Teşekkürler: 549
Üyeye 526 kez teşekkür edildi

Atatürk attan düşmüş ama atın ayağı taşa takıldığı için. yoksa sol taraftaki gibi at onu üstünden atmamış.!!!! at bile anlamış ya onu...... bu iki durum birbirinden çok farklı.ikiside attan düşmüş diye kıyaslaman bile bence utanç verici.

not: Atamız düşünce ciğerine kaburga kemiği girmiş. doktorların tüm uyarılarına rağmen ölüm riskine karşın yine ayağa kalkmış.nedeni: Kurtuluş Savaşı.
Teşekkür Edenler:
  #4 (permalink)  
Alt 21.02.10, 11:56
sdigger - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yavru Baykuş

Kaydolma: 23.08.09
Erkek
Teşekkürler: 22
Üyeye 3 kez teşekkür edildi

Atatürk'e mareşal ve gazilik unvanlarının verilmesinin kaburga kemiğinin kırılmasıyla alakası nedir?
  #5 (permalink)  
Alt 21.02.10, 13:47
Estergon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
KeLBaYKuŞ

Kaydolma: 07.09.09
Erkek
Teşekkürler: 315
Üyeye 796 kez teşekkür edildi

Nerede okuduğumu unuttum -galiba burada- ancak Atatürk attan düştüğünde alkollü imiş.
Ama sonuçta o da bir insan ve binbir türlü derdi var.Memleket meseleri vb.
  #6 (permalink)  
Alt 21.02.10, 19:57
Uzman Baykuş

Erkek

sdigger demiş ki:
- Atatürk'e mareşal ve gazilik unvanlarının verilmesinin kaburga kemiğinin kırılmasıyla alakası nedir?
ne zaman olduğunu belirtmek için söyledim.

jjjensen demiş ki:
- Atatürk attan düşmüş ama atın ayağı taşa takıldığı için. yoksa sol taraftaki gibi at onu üstünden atmamış.!!!! at bile anlamış ya onu...... bu iki durum birbirinden çok farklı.ikiside attan düşmüş diye kıyaslaman bile bence utanç verici.

not: Atamız düşünce ciğerine kaburga kemiği girmiş. doktorların tüm uyarılarına rağmen ölüm riskine karşın yine ayağa kalkmış.nedeni: Kurtuluş Savaşı.
"At bile anlamış ya onu" bu cümleyi sen söyledin
Şimdi; eğer olayları böyle incelersek at da tayyip erdoğanı bilerek üstünden attı sonra da güle güle küfretti ya da sen ata bindin diyelim ama düştün sonra dedin ki "Bu at beceriksiz.". Senin bu cümlenden yola çıkarak olayları değerlendirecek olsak hep böyle değişik (absürd) düşünceler meydana gelebilirdi.
Ben bunu kıyaslayarak Atatürk'ü ne küçümsemek ne de aşağılamak istedim. Önceki mesajımda da bunu özellikle belirtmiştim. Ben ne dedim ilk cümlemde "Atatürk'ü ilahlaştırmayın!" yoksa ben de Atatürkçüyüm zaten. Orta okulda yan sıra arkadaşım aşırı koyu bir kemalistti ama o kadar fanatikti ki imzası, takma ismi hepsi "Atatürk". Kendisine sordum:
"Ben de çok severim ama sen abartmıyor musun?"
"Ne abartması az bile yapıyorum! Ondan büyük kimse yok bu dünyada!"
Bunu sizinle paylaşmamdaki sebep herkes böyledir diye değil bazı böyle düşünenler ya da böyle düşünülmesini isteyenler var. Atatürk zor zamanda az bulunacak ulu bir liderdi ama bu onu herşeyden büyük yapmaz ki. Atatürk hiç birimizden "Beni yere göğe sığdırmayın ben herşeyden büyüğüm!" demediki.
Bu at olayını anlatmamdaki sebep de budur. Tayyip erdoğanı övmek için değil sadece işi abartanları uyarmak için söyledim.
Ben sadece düşüncelerimi dile getirdim. Yine söylüyorum; duygularla değil akılla hareket edin. Yoksa ülkemiz daha çok darbe görür uyanmazsak.

Bu mesaj; NoMaD tarafından '21.02.10 - 20:00' tarihinde değiştirildi.
  #7 (permalink)  
Alt 21.02.10, 20:30
-KaRaNT!Na- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
V.I.P.

Kaydolma: 28.01.10
Erkek
Teşekkürler: 69
Üyeye 493 kez teşekkür edildi

NoMaD demiş ki:
- ne zaman olduğunu belirtmek için söyledim.

Şimdi; eğer olayları böyle incelersek at da tayyip erdoğanı bilerek üstünden attı sonra da güle güle küfretti ya da sen ata bindin diyelim ama düştün sonra dedin ki "Bu at beceriksiz.". Senin bu cümlenden yola çıkarak olayları değerlendirecek olsak hep böyle değişik (absürd) düşünceler meydana gelebilirdi.
Ben bunu kıyaslayarak Atatürk'ü ne küçümsemek ne de aşağılamak istedim. Önceki mesajımda da bunu özellikle belirtmiştim. Ben ne dedim ilk cümlemde "Atatürk'ü ilahlaştırmayın!" yoksa ben de Atatürkçüyüm zaten. Orta okulda yan sıra arkadaşım aşırı koyu bir kemalistti ama o kadar fanatikti ki imzası, takma ismi hepsi "Atatürk". Kendisine sordum:
Bunu sizinle paylaşmamdaki sebep herkes böyledir diye değil bazı böyle düşünenler ya da böyle düşünülmesini isteyenler var. Atatürk zor zamanda az bulunacak ulu bir liderdi ama bu onu herşeyden büyük yapmaz ki. Atatürk hiç birimizden "Beni yere göğe sığdırmayın ben herşeyden büyüğüm!" demediki.
Bu at olayını anlatmamdaki sebep de budur. Tayyip erdoğanı övmek için değil sadece işi abartanları uyarmak için söyledim.
Ben sadece düşüncelerimi dile getirdim. Yine söylüyorum; duygularla değil akılla hareket edin. Yoksa ülkemiz daha çok darbe görür uyanmazsak.
zaten darba olmazsa ülkede olmayacak bundan emin ol!
Tartışma bölümündeki "Dikkat:Bu konu satılık" başlıklı konuyu incelersen sevinirim.Orda yazanlara bir ton daha eklendi biz hala ayakta uyuyalım
  #8 (permalink)  
Alt 21.02.10, 20:50
Uzman Baykuş

Erkek

ZooM12 demiş ki:
- zaten darba olmazsa ülkede olmayacak bundan emin ol!
Tartışma bölümündeki "Dikkat:Bu konu satılık" başlıklı konuyu incelersen sevinirim.Orda yazanlara bir ton daha eklendi biz hala ayakta uyuyalım
Konuyu incelemiştim haklısın ama burdaki konuyla ilgisi yok. Biz düşünce yapımızı değiştirmediğimiz sürece bugün de yarın da darbe görürüz sen de bundan emin ol! Onları seçen de millet, pişman olan da millet.
  #9 (permalink)  
Alt 22.02.10, 00:35
jjjensen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
bi rain

Kaydolma: 28.10.09
Kadın
Teşekkürler: 549
Üyeye 526 kez teşekkür edildi

Estergon demiş ki:
- Nerede okuduğumu unuttum -galiba burada- ancak Atatürk attan düştüğünde alkollü imiş.
Ama sonuçta o da bir insan ve binbir türlü derdi var.Memleket meseleri vb.
ne demek istiyosun yani estergon.sonuçta böyle bir nedenin olduğunu düşüyorsun ama çıkmış doğruluğundan emin olmadığın bir şey söylüyorsun ve söylediğin kişiye bir bak.şimdi sen kaç kişinin beynine giriyorsun bir düşün. özellikle forum üyelerinin çoğunun ergenlik çağında olan bireyler olduğunu bilerek.burdaki ima etmek isteğim şey sorgulayıcı düşüncenin en yoğun olduğu zaman.bunun için diyorum ki emin değilsen paylaşmayacaksın sözlerini.özellikle bu ulu insan olması beni açıkçası geriyor.beni anlayacağını umarak söylüyorum.

NoMaD demiş ki:
- Konuyu incelemiştim haklısın ama burdaki konuyla ilgisi yok. Biz düşünce yapımızı değiştirmediğimiz sürece bugün de yarın da darbe görürüz sen de bundan emin ol! Onları seçen de millet, pişman olan da millet.
kesinlikle ben pişman olmayacağım kendi adıma konuşuyorum.

NoMaD demiş ki:
- ne zaman olduğunu belirtmek için söyledim.

işi abartanlar belli. iyi düşünün.ben zaten Tayyip Erdoğan ı Atatürk ün tırnağıyla bile kıyaslanamayacağını biliyorum.aklı yerine duygularla da değil mefaatle geçinen insanların çok olduğu bir memlekette yaşadığımı biliyorum. ama ben ve ailem onlardan olmadık çok şükür.o yüzden içim rahat.
bence Atatürk bütün büyük unvanların başında geliyo.

Bu mesaj; jjjensen tarafından '22.02.10 - 00:45' tarihinde değiştirildi. Sebep: Üst üste birden fazla mesaj yazamazsınız.
Teşekkür Edenler:
  #10 (permalink)  
Alt 22.02.10, 15:03
-KaRaNT!Na- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
V.I.P.

Kaydolma: 28.01.10
Erkek
Teşekkürler: 69
Üyeye 493 kez teşekkür edildi

Mustafa Kemal Atatürk'e gazi ünvanı verilmesinin nedeni;

UyarıGörmek için lütfen buradan üye olunuz.

sdigger demiş ki:
- Atatürk'e mareşal ve gazilik unvanlarının verilmesinin kaburga kemiğinin kırılmasıyla alakası nedir?
Alakası yok!..

Bu mesaj; -KaRaNT!Na- tarafından '22.02.10 - 15:21' tarihinde değiştirildi. Sebep: Üst üste birden fazla mesaj yazamazsınız.
Konu Kapatılmıştır

Konuya Ait Popüler Kelimeler
ata öyle binilmez böyle binilir

© 2013 KeLBaYKuŞ Forum | AtEsH
Telif Hakları vBulletin v3.8.4 - ©2000-2024 - Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.2.0'e Aittir.
Açılış Tarihi: 29.08.2006