KeLBaYKuŞ Forum

Geri git   KeLBaYKuŞ Forum > Kültür & Sanat > Şiirler, Denemeler, Anılar

Şiirler, Denemeler, Anılar

Seçenekler
  #1 (permalink)  
Alt 06.10.06, 12:13
iclal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Acemi Baykuş

Kaydolma: 04.09.06
Teşekkürler: 0
Üyeye 9 kez teşekkür edildi
Çiçek Nazım Hikmet ten kıssadan hisse

Nazım Hikmet ın Bursa Cezaevi günleri.Koğuş arkadaşlarını okumaya yönlendiren Nazım,aynı zamanda cezaevi yönetiminede yardım etmektedir.Cezaevi denetiminde Adalet Bakanlığı ndan bir müfettiş gelir.Birkaç gün denetim yaptıktan sonra cezaevi müdürüne"Nazım Hikmet de burdaymış,çağır da görelim nasıl biridir" der.
Nazım ı odaya getirirler Müdür koltuğuna iyice kurulan müfettiş ünlü şairi tepeden tırnağa süzer ve konuşur:"Demek Nazım Hikmet sizsiniz."
Nazım a oturması için yer göstermez.Kısa bır konuşma sonrası,"Gidebilirsiniz" der.Nazın tam kapıdan çıkarken durur ve müfettişe dönüp sorar:
"Ömer Hayyam adını duydunuz mu?"
Müfattiş hemen atılır;
"Kim duymaz Hayyam ı?"
Nazım,"Hayyam zamanında İran hükümdar kimdi?" diye sorar.
Müfettiş şaşırır.Nazım konuşmasını sürdürür:
"Görüyorsunuz sanatçıyı anımsadınız ama hükümdarı anımsayamadınız.Yıllar sonra beni tüm dünya anımsayacak ama dnemin Adalet Bakanı nı ve sizi kimse anımsamayacak" der ve gider.
Müfettiş yaptığı yanlışı anlar,Nazım ı geri çağırır ama şair koğuşunun yolunu tutmuştur.
Sponsor

Konuya Ait Popüler Kelimeler
nazım hikmet anıları nazım hikmet kıssadan hisse nazım hikmet kıssaları nazım hikmetten anılar nazım hikmet denemeleri nazim hikmet kissadan hisse nazım hikmet kıssadan hisse kitap özeti

© 2013 KeLBaYKuŞ Forum | AtEsH
Telif Hakları vBulletin v3.8.4 - ©2000-2024 - Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.2.0'e Aittir.
Açılış Tarihi: 29.08.2006