KeLBaYKuŞ Forum

Geri git   KeLBaYKuŞ Forum > Genel Başlıklar > Kariyer

Kariyer - İş hayatı ile ilgili bilgiler burada

Seçenekler
  #1 (permalink)  
Alt 19.09.09, 15:28
mutfak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Moderatör

Kaydolma: 10.09.09
Kadın
Teşekkürler: 50
Üyeye 387 kez teşekkür edildi
Standart Biyokimya

BİYOKİMYA Biyokimya, biyolojik sistemlerin organizasyon ve fonksiyonlarını moleküler düzeyde inceleyen bir bilim dalıdır Canlı yaşamı ile ilgisi biyokimyayı benzer nitelikteki fizik, kimya, biyoloji gibi fen bilimleri ile sağlık bilimleri, beslenme ve çevre konularında etkin bir dal haline getirmektedir 21yüzyılda biyokimya ve biyoteknoloji gelecekte, bugün hayal edilemeyecek olanakları insanların hizmetine sunacaktır

Bu çalışmalardada en büyük pay biyokimyanın olacaktır Son yılların Nobel Bilim Ödülleri büyük oranda biyokimyasal çalışmalara ağırlık verilmiş ülkelerde biyokimyanın olacaktır Ayrıca gelişmiş ülkelerde biyokimyanın tıp, hukuk gibi sınavla öğrenci alan ender bölümlerden biri olması geleceğin en büyük göstergesidir

Türkiye’de lisans düzeyinde ilk biyokimyaya öğretime 1978 yılında Ege Üniversitesi bünyesinde kurulan Biyokimya ve Mühendisliği bölümünde başlamıştır Bu bölümün ve kimya fakültesinin malesef 1982 yılında kapatılması sonunda biyokimya öğretimine 1982- 1995 yılları arasında Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Kimya Bölümü’nde Biyokimya ağırlıklı kimyagerlik programı ile devam edilmiştir Mayıs 1995 te Ege Üniversitesi Fen Fakültesi bünyesinde Türkiye’nin ilk Biyokimya Bölümü kurulmuş olup 4 yıllık lisans, yüksek lisans ve doktora alanında eğitim vermektedir Biyokimya bölümü içinde biyokimyagerlik ve biyoteknoloji ağırlıklı olmak üzere iki ana yönlendirici vardır Ayrıca seçmeli ve serbest seçmeli ders olanakları ile çevre, sağlık, gıda gibi tercih edebilecekleri başka alanlara da yönelebilirler

Mezunların çalışma alanları

Mezunlar gıda, ilaç, tıbbi ve kimyasal maddeler, tarım ilaçları, kozmetik ve deterjan sanayileri ve fermantasyon teknolojisine dayalı sanayi kollarında, üniversite, tıbbi, tarımsal ve çevre araştırma merkezlerinin rutin işlemler ve araştırma laboratuarlarında görev alabilirler Bölüm mezunları belirtilen iş alanlarında, üretim proseslerinde veya prosesürlerin gerektirdiği rutin, kalite- kontrol analizleri, sağlıkla ilgili testler, yeni yöntem geliştirme çalışmaları ve bunların uygulanması aşamalarında biyokimyager olarak çalışırlar Projelerin yürütülmesi ve sonuçlandırılmasında yönetici olarakta görev alabilirler Biyokimyanın çeşitli dallar arasındaki bağlantıyı kurması nedeni ile iş alanlarının çeşitliliği ve yaygınlığı giderek artmaktadır Buda iş bulma olanaklarını, diğer meslek gruplarına göre artmaktadırBunlara ilave olarak bölümde yürütülen lisansüstü öğretim sayesinde mezunlar yükseklisans ve doktora yapma olanağına sahiptirler
Teşekkür Edenler:
Sponsor
  #2 (permalink)  
Alt 26.09.09, 01:20
_nesil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yavru Baykuş

Kaydolma: 26.09.09
Kadın
Teşekkürler: 6
Üyeye 3 kez teşekkür edildi
Standart Cevap: Biyokimya

biyokimya yüzünden çok çekiyorum:/ ezber ezber ezber kafayı yemek üzereyim

eğer gerçekten çok seviyorsa bu mesleğe yönelmeli insan..ben bu bölümü okumuyorum ama dersini görüyorum ve çok zorlanıyorum..

© 2013 KeLBaYKuŞ Forum | AtEsH
Telif Hakları vBulletin v3.8.4 - ©2000-2024 - Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.2.0'e Aittir.
Açılış Tarihi: 29.08.2006